PRÁZDNINY V PROMÉTHEU

Cena:4900 Kč
Druh:Pobytový tábor
Věk:od 11 do 15 let
Ubytování: Stany s podsadou
Doprava: Vlastní doprava
Zdravotní omezení: Bez omezení

Turnusy

KapacitaObsazenost
1. turnus: 08.07.2023 - 16.07.20238 osob1

Podmínky pro přijetí zájemce o účast na tento expediční tábor:

Věk minimálně 11 let, podmínkou absolvovaný 5.ročník ZŠ, výjimky jsou řešeny individuálně na základě splnění vstupního testu.

Vážný hlubší zájem o astronomii nebo kosmonautiku, člen astronomického kroužku není podmínkou

Vážný zájem vyzkoušet si výcvik kosmonautů a déledobou kosmickou výzkumnou misi k některému cíli ve Sluneční soustavě.

Písemný vstupní test, po kterém pozveme rodiče i zájemce na hvězdárnu k seznámení s prostředím.

Jedná se o výukový astronomicko-kosmonautický tábor, jde tedy o vzdělávací akci pro děti a mládež.

Účastníci mohou získat Certifikát pilota kosmické lodi 1.stupně. V novém školním roce se mohou dále vzdělávat v kursu pro spolupracovníky dětské kosmické agentury VOyager Space Agency (VOSA), který jim zaručuje aktivní spolupráci s hvězdárnou v budoucnu.

I prožitek "stát se astronautem" vyžaduje určitou dávku vzdělávání se v oborech astronomie, kosmonautiky, elektroniky a příbuzných přírodních věd kvůli pochopení základních souvislostí. Tento devítidenní výhradně pobytový astronomicko-kosmonautický expediční tábor je tedy určen opravdu vážným zájemcům o astronomii a kosmonautiku. Účastníci zažijí základní vzdělávání před kosmickým letem, zkoušku odolnosti vůči stresu na palubě, naučí se spolupracovat v rámci připravované posádky, do které si je vyberou školení kapitáni a poté zažijí několikahodinovou simulaci kosmické mise na palubě naší kosmické lodi Prométheus.

Každý, kdo se chce zúčastnit skutečného výcviku na kosmonauta a následně mise do vesmíru, musí prokazovat od počátku určité schopnosti a znalosti, být vytrvalý a trpělivý, je podmínkou přijetí na tento expediční tábor absolvování vstupního testu a osobní návštěva, která nám ukáže zralost uchazeče. Protože většina programových aktivit navazuje jednak na školní učivo a také chápání dětí úměrné jejich věku. Podmínkou k tomu stát se účastníkem je minimání věk 11 let, ale zároveň i ukončená 5.třída ZŠ. Pouze ve vyjímečných případech (opravdu vážný zájem a výjimečnější schopnosti v oborech jako přírodověda, matematika, fyzika či znalosti z astronomie) můžeme zkusit přijmout dítě mladší. To vše nám ukáže vstupní test, který obdrží každý se Závaznou přihláškou. Podmínkou bude také předtáborová osobní návštěva hvězdárny, aby si účastník vyzkoušel, zda je schopen v našem simulátoru pracovat a zúčastnit se pečlivě naplánovaného programu. V první polovině tábora budeme děti vybírat a školit jako skutečné členy šestičlenných posádek i personál řídícího centra na Zemi. V druhé polovině pak absolvují simulaci skutečného kosmického letu na palubě Prométhea, kde budou plnit skutečné úkoly, jaké plní astronauti na palubě kosmických lodí. Chceme předejít tomu, že přihlášený účastník nebude znát prostředí a programový obsah našeho expedičního tábora a nakonec až na táboře zjistí, že ho "to vlastně nebaví". To se ukázalo v řadě případů na posledních letních táborech. Pokud se vše zadaří, můžete pak na našem webu sledovat let svého dítka v Palubním deníku kosmické výpravy. Dozvíte se tak on-line, jak vaše dítko plní cíle kosmické mise kdesi v oblasti Pluta či jiných končinách sluneční soustavy ve společnosti dalších pěti členů posádky například výzkumné mise "Pluto-Charon Mission".

Tento expediční kosmonautický tábor nebude zaměřen primárně na pozorování noční oblohy. Pořádáme ho ale v době výborných pozorovacích podmínek. 10.7. nastává měsíční Poslední čtvrť. Expedičníci se tedy budou moci stát výzkumníky a tzv. "na vlastní kůži" si vyzkoušet několik astronomických měření u dalekohledu a stejný experiment si poté zopakovat v posádce kosmické lodi, kde bude simulován tak, aby astronaut mohl pochopit naměřené výsledky. Cílem tábora ale bude hlavně pochopit některé souvislosti kosmických letů přímo na palubě kosmické lodi Prométheus a zažít tak skutečný (byt simulovaný) let vesmírem, při kterém posádka uvidí reálné výjevy z vesmíru a v řadě míst kam dorazí bude plnit odborné výzkumné úkoly, které dětem přinesou jednak prožitek, ale hlavně zapamatovatelné výstupy z experimentů....

Tábor v podstatě doprovází prakticky odborněji zaměřená celotáborová hra se zaměřením na poznávání planet sluneční soustavy, systémů jejich měsíců, přičemž dětem umožníme pracovat ve trojčlenných skupinách jako týmy výzkumníků a následně se stanou kosmonauty v kosmické lodi Prométheus, kde využijí praktickým způsobem všechny poznatky z předchozího výcviku. Může se tak stát, že se vám dítě vrátí místo z letního tábora trvajícího 9 dnů v prožitku letu od Jupitera či jiného tělesa sluneční soustavy s tím, že dokázalo splnit řadu experimentů. Své výstupy z experimentů pak bude moci využít například ve škole a ukázat spolužákům v hodinách předmětů, které souvisí s výzkumem vesmíru a o práci v Prométheu referovat ve škole.

Hloubavější děti a zájemci o poznávání tajemství vesmíru mohou s námi nově prožít dobrodružství na palubě skutečné kosmické lodi. Nejedná se tedy o běžnou táborovou hru, ale o simulaci kosmického letu, zkrátka zážitek pomocí simulátoru letů vesmírem, který jako český unikát provozujeme 18 měsíců.... Létáme ve výukovém simulátoru letů do vesmíru a jeho aktivity tak můžeme nabídnout v programu našich táborů. Potřebujeme, aby se zúčastnili opravdoví vážní zájemci, které náš program nadchne a vyzkouší si nejprve let v trenažéru sami a poté budou ochotni spolupracovat ve skupinkách podobně smýšlejících a zapálených účastníků tohoto expedičního tábora. V případě úspěšného absolvování mise a složení malé zkoušky, obdrží každý účastník Certifikaci pilota kosmické lodi Prométheus 1.stupně s možností se ve školním roce 2023/24 dále vzdělávat.

30.září 2022 jsme loď Prométheus uvedli do zkušebního provozu na krátké ukázkové lety pro tříčlenné posádky do bližšího vesmíru, během několika měsíců však loď zprovozníme pro dlouhodobější lety do vzdáleného vesmíru. Vaše dítko se tak může stát opravdovým kosmonautem letícím na opravdovou kosmickou výpravu do vesmíru a poznávat tak vesmír novým, interaktivním způsobem. Ale i vy sami si můžete tento zážitek přijít k nám vyzkoušet a udělat si představu, jak to funguje. Od 19.6.2021 již letělo přes 250 kosmonautů, přičemž nejstarší měl 78 let a nejmenší teprve 5 let. Proč si to nevyzkoušet? 

Pořadatel

Hvězdárna a radioklub lázeňského města Karlovy Vary o.p.s., K Letišti 144, Karlovy Vary, IČ: 26361850
Webové stránky: http://www.astropatrola.cz

Kontaktní osoba

Miroslav Spurný, letni.astronomicky.tabor@email.cz, tel.: +420777953421

Poloha tábora

K Letišti 144, 36001
K Letišti 144

Fotogalerie